Search*

Toidulaud ja tervis

STRESS tekitab „kõhukese“!
04/08/2008 12:12 Added by*: Elitec OÜ;
STRESS tekitab „kõhukese“!
 
Käes on mõnus kevad ja peagi on tulemas rannahooaeg. Mitmed poisid -tüdrukud, emad-isad aga ka vanavanemad on hädas „kõhukesega“, mis võiks väiksem olla, et end kaunina tunda. Miks siis kõhuke tekib? Põhjusi võib olla mitmeid. Lastevanemate Liidu tervisliku toitumise ja liikumise koolitajana peatuksin seekord teemal stress ja kõhuke. Kuidas on need kaks pealtnäha täiesti erinevat asja on omavahel seotud?
Stress on organismi häireseisund vastuseks nii seesmistele kui väljast tulevatele nõudmistele, kohustustele, takistustele. Kõik sõltub sellest, kuidas me stressi hindame, kuidas sellesse emotsionaalselt suhtume. Olukord, mis ühele inimesele on meeldiv kogemus või innustab tegutsema, võib teisel kutsuda esile sügava masenduse. Aju annab neerupealistele käsu valmistada organism ette võitlemiseks. Neerupealised hakkavad eritama stressihormoone ja vereringluses panevad need pulsi kiiremini tööle ja tõstavad vererõhku, suunavad verevoo lihastesse ja südamesse, suurendavad vere suhkrusisaldust ja vabastavad võitluseks vajalikke rasvhappeid. Stressihomrmooni kaasabil vabastab põrn vere punaliblesid, mis saaksid võitluse või põgenemise korral varustada organismi lisahapnikuga. Kuna aga aktiivset võitlust ei toimu siis selle tulemusena ladestab organism kulutamata jäänud energia rasvana kõhupiirkonda: pingutust nõudval perioodil imendub see sealt kõige kergemini verre. Kuna tänapäeval on nõudmised (välimus, haridus, matrejaalne olukord jne) suured on see ka põhjus, miks inimkond rasvub ja meil on koolis paljud lapsed ülekaalulised (siin on lomulikult põhjusi teisigi).
Stress on tegelikult osa meie igapäevasest elust ja üldistades võime liigitada stressi heaks ja halvaks. Teatav emotsionaalne pinge on vajalik, selleks et parandada tegevusvõimet ja loovust. Kestva stressi tulemusel tekib aga paratamatult väsimus ning tegutsemise tulemuslikkus langeb. Kui nüüd jätkata enda sundimist, võib tagajärjeks olla kurnatus, tervise halvenemine, millele lisandub liigne söömine ja vähene liikumine. Eriti ahvatlevad tunduvad kiiresti imenduvad süsivesikud, milleks on teatavasti maiustused ja alkohol, millest on kõige hõlpsam rasvaladet taastav energia kätte saada. Suurt vajadust tuntakse süsivesikute aga ka mõnuainete vastu pärast väsitava tööpäeva lõppu. Nii maiustused kui ka alkohol aitavad lõõgastustunnet veelgi süvendada, sest soodustavad heaoluhormooni dopamiini tootmist. Kroonilise stressi korral tekib nõiaring, mis kehakaalu suurendab ja keskkohta kasvatab. Samas on ka neid inimesi kes stressirohkel ajal söömise hoopis unustavad kuid pinge langedes vajaka jäänud energia kiiresti sisse söövad.
Kui ülejäänud kehaga võib rahulegi jääda, aga see lotendav keskkoht- see on üks stressi välimäärajatest! Mis siis toimub? Keha on stressi tõttu kogu aeg valmis võitlusse astuma ning ladestab keskkohta selleks otstarbeks toodetud lisaenergia.
Kuid muretsemiseks ei ole põhjust, kuna just kõhupiirkonnale mõjuvad võimlemisharjutused ja aktiivne liikumine kõige tõhusamalt. Alustades võimlemist või mõnda meelepärast liikumist saavutate kerge vaevaga hea tuju ja kaob ka „kõhuke“
Alustuseks siis mõned soovitused ka:
1)    Kas ja millest Sul stress tekib?
2)    Hinda adekvaateselt olukorda. Kas Sul ikka on kõhuke?
3)    Vaata üle, mida Sa sööd ja küsi endalt, miks? Liha toidud asenda võimalusel kalaga ja maiustusete asemel söö pähkleid, rosinaid ja puu- ja kõõgivlju
4)    Maga piisavalt!
5)    Liigu rohkem
 
Lihtne ju! Tulemus on käepäraste vahenditega väga hea vaja on ainult veidike iseloomu, sest stressist vabanemine või selle olemaolu tunnistamine nõuab ka teatud vaprust. Enamasti inimesed seda endale ei tunnista ja stress kuulub rubriiki: kõik peale minu teadsid! Seega käes on kevad pane jalga mugavad jalatsid ja õue!
 
Kristiine Vahtramäe
ELVL koolitusjuht ja koolitaja

Comments* (1):

05.03.12 15:27 - MKK

Korralik liikumine, porgand-kapsas ja küllaldane uni - see aitab!!! ;)


Add comment*:
Author*: 
:
Human control - type the code shown*:
  Uuenda*
 

Save*

Eesti Русский
 Arvamus (5)Uudiste arhiiv
 Lood elust enesest (4)Uudiste arhiiv
 Toidulaud ja... (5)Uudiste arhiiv
 Uudised (5)Uudiste arhiiv
Sisestused puuduvad
 
     
  
Elitec