Search*

Toidulaud ja tervis

Energiajook – kaasaegne limonaad?
11/10/2010 11:50 Added by*: Kristiine Vahtramäe;

Kristiine keskuse Prismas haarab väike  koolivormis tüdrukutirts, silma järgi umbes kaheksa-üheksane, riiulist pudeli energiajooki Starter ja ütleb kõlaval häälel emale:"Emme, ma tahan täna limpsi!" Tüdruku ning tema ema jaoks ei ole energiajoogil ja karastusjoogil erinevust.

11-aastase tütre ema Kersti Skovgaard räägib murelikult, kuidas tema tütar koos sõbrannadega suvel aias telkides jõi ära mitu pudelit energiajooki ning ei suutnud seetõttu öö läbi uinuda. Üks tütre sõbrannadest, hüüdnimega Duracelli jänku, joob energiajooke pea igapäevaselt, sest need lihtsalt maitsevad talle.

Ema on tütrega  alates lasteaiast avameelselt rääkinud nii alkoholist, suitsetamisest kui ka narkootikumidest. Kui koolis muutusid energiajoogid populaarseks, siis räägiti ka nendest.

"Laps teab ohte hästi, aga ometi...,"nendib Skovgaard nõutult.

Eesti Lastevanemate Liidu koolitusjuhi Kristiine Vahtramäe sõnul ei oska paljud koolilapsed ega nende vanemad energiajoogis mingeid ohte näha. "Kui olen vanemate või ka noortega antud teemal rääkinud, siis saan vastuseks, et energiajooki turustatakse vabalt, kõik ju tarbivad .... ja elavad veel!"kurdab Vahtramäe. Ent arstide sõnul on energiajook lapse organismile lausa ohtlik.

Puuduvad teadmised

Nõmme perearstikeskuse perearstile Eero Merilinnule meenub enda praktikast juhtum, kus vanemad turgutasid palavikus vaevlevat noorukit energiajoogiga. "Selle tulemusena sattus poiss neerupuudulikkusega haiglasse, sest energiajook viis lisaks haigusele veelgi enam vedelikku organismist välja," räägib Merilind.

Merilinnu sõnul on osade vanemate seas levinud valearusaam, et energiajook on limonaadist kasulikum. Arvatakse, et kuna limonaad sisaldab liiga palju suhkrut  ja energiajookide mõjust ei ole palju halba räägitud, siis on kasulikum lapsele hoopis viimast osta.

"Kuna laste närvisüsteem on veel ebaküps, siis põhjustavad energiajoogid ülemäärast erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ja närvilisust,"loetleb lastearstist toitumisteadlane Mai Maser energiajoogi arvukaid kõrvalmõjusid.  Maseri sõnul sisaldavad energiajoogid lapse organismi jaoks liiga suure koguse kofeiini, mille mõju võimendub tänu teistele energiajooki lisatud ainetele.

Kui hakata joogi koostist täpsemalt uurima, siis leiab sellest aukartustäratava rea erinevaid toimeaineid - põhikoostisaine kofeiini kõrval sisaldub  joogis  tauriini, ginkot, glükoroonlaktooni ja palju muudki.

Üksikult võib igal neist olla positiivne toime, näiteks lihaste väsimust vähendav, mälu ning kontsentratsioonivõimet parandav või ainevahetust kiirendav jne. "Kuid niipaljude "heade" ainete koostoime muudab nad lastele lausa ohtlikuks," möönab Maser. Näiteks glükoroonlaktooni sisaldus energiajoogis on kuni 500 korda suurem, kui saame igapäevase toiduga. Ka tauriinisisaldus on oluliselt kõrgem. Uuringud seostavad aga suurtes kogustes tauriini tarbimist käitumishäiretega.

Kui kohvi juuakse tavaliselt toidu kõrvale, siis energiajooki tarbitakse eraldi ja kiiresti ning see omakorda soodustab joogi kiiret imendumist organismi. „Lapsel võivad tekkida südamerütmihäired,"nendib Maser.

Piirid paika

Nii Skovgaardi kui ka Maseri sõnul peaks energiajoogi puhul kehtima vanuseline piirang. "Kindlasti võiks energiajookide müügikeeld olla laste spordiüritustel ning kooli puhvetites ning poelettidel võiksid need joogid paikneda kõrvuti õlle, mitte limonaadiga," leiab Maser. Just toimeainete liiga suur kontsentratsioon võiks olla üheks mõjuvaks põhjuseks, miks laste hulgas sellise joogi tarbimist piirata.

Põhjalikke uuringuid energiajookide mõjust on väga vähe. Euroopa Komisjon on seisukohal, et energiajookides sisalduvate koostisainete ja nende koostoime ohutust pole siiani tõendatud.

 

Mis on energiajoogid?
Energiajoogid on küllaltki uus jookide liik, mis on Eesti turule tulnud viimastel aastakümnetel.
Need ei ole tavalised karastusjoogid, neid eristab teistest jookidest kofeiini, tauriini, glükoronolaktooni ja muude toimeainete ning taimsete ekstraktide oluliselt suurem sisaldus. Nende mõju tervisele on vähe uuritud.
Ohud lastele:
Põhjustavad liigset erutuvust, südamepekslemist, unehäireid ja närvilisust. Tauriini suuremad kogused võivad tekitada käitumishäired. Mõju on tingitud toimeainete suurtest kogustest joogis.

Tekst: Stina Eilsen
Allikas: https://www.arst.ee/et/Uudised-ja-artiklid/Kuu-teemad/36496/energiajook-–-kaasaegne-limonaad


Comments* (0):
Add comment*:
Author*: 
:
Human control - type the code shown*:
  Uuenda*
 

Save*

Eesti Русский
 Arvamus (5)Uudiste arhiiv
 Lood elust enesest (4)Uudiste arhiiv
 Toidulaud ja... (5)Uudiste arhiiv
 Uudised (5)Uudiste arhiiv
Sisestused puuduvad
 
     
  
Elitec