Noortelaager “Hariduseksperiment Villevere“

Noortelaager “Hariduseksperiment Villevere“ toimus 12.-18. juuli 2017 Järvamaal Villeveres.

Eesti lastevanemate liidul oli suur au olla osaline MTÜ Loovharidus eestvedamisel toimunud hariduseksperimendis. Peale aastapikkust ettevalmistust viisime endises Villivere Põhikoolis läbi 7-päevase noortelaagri, mis võimaldas noortel luua Ideaalse kooli mudeli. Seda kõike läbi noorte arvamuste, ideede, katsetuste ja kogemuste. 

Laagri jooksul tutvusid noored ja hariduseksperdid teineteise haridusalaste arusaamadega ja ootustega, analüüsiti riiklikku õppekava üldosa ja leiti üheskoos eeldused tuleviku kooli kujunemiseks. 

Villevere

Laagri raames said 16 noort vanuses 15-19. võimaluse luua Ideaalse kooli mudel. Noortele olid toeks hariduseksperdid ja inspiratsioonikülalised. Toimusid haridusteemalised arutelud, üheskoos leiti eeldused tuleviku kooli kujunemiseks. Esitasime küsimusi: kuidas koolisüsteemi paremaks muuta?; kuidas mina õppida tahaksin?; millises keskkonnas mina õppida tahaksin?; millise õpetaja juures mina õppida tahaksin?; mida mina õppida tahaksin? Alustasime küsimustele vastamiseks vajalike oskuste arendamisega: õppisime töötama kujutluspildiga, seadma eesmärke ja ökonoomselt kasutama oma tahtejõudu. Mõttetreeningute raames õppisid nii noored kui vanad ennast väljendama ja teisi kuulama, teemat fookuses hoidma ja keskenduma. Neid jt. enesejuhtimise oskusi õppides ja harjutades liikusime iga päevaga edasi ideaalse kooli mudeli loomise suunas. Viimaseks päevaks sündiski ideaalse kooli mudel nelja huvipoole seisukohast vaadatuna: õpilane, õpetaja, koolijuht ja lapsevanem.

Jätkutegevusena valmib ühisdokument ideaalse kooli mudelist, milles on sõnastatud hariduse otstarve; Ideaalse kooli vaimse ja füüsilise keskkonna kirjeldus; ideaalse õpilase, õpetaja, koolijuhi ja lapsevanema portree; sama nelja osapoole vaade ideaalsele koolile; ideaalse kooli kujundamisel tekkida võivate takistuste ja nende lahenduste analüüs. Noored tutvustavad oma kogukonnale laagris sündinud ideid, kirjutavad selleteemalisi artikleid ning osalevad avalikel aruteludel. Nii elab ja areneb alustatu koolides ja kogukondades edasi.

Sellega koostöö ei lõpe. 2018.a. veebruaris toimub loovharijate eestvedamisel laagris osalenud noortega Tallinna Ülikoolis seminari, kuhu on kutsutud kõik kooliga seotud huvipooled. Koostöös filmistuudioga Rühm Pluss Null valmib Villeveres toimunud hariduseksperimendist dokumentaalfilm. Villeveres kokku kasvanud noored ja täiskasvanud otsustasid, et koostöö kujuneb järjepidevaks. 2018 suvel korraldatakse Villeveres hariduseksperimendi jätkuna uus noortelaager, kuhu otsitakse taas 16 uut noort ning eelmise suve õpilased on osaliselt juba korraldajate seas. Perspektiivis nähakse võimalust käivitada Villeveres aastaringne koolituskeskus, eesmärgiga anda noortele võimalus otsustamine ja vastutus enda kanda võtta.

Lõigukesi laagris osalenud noorte tagasisidest:

  • 7 tegusa päeva jooksul vestlesime haridusest, selle väärtuslikkusest ning murekohtadest, tegime improteatrit, otsisime läbi meditatsiooni ja helirännaku minapilti, kuulasime huvitavaid külalisi, sh ka külalist haridusministeeriumist, musitseerisime öösiti lõkke ääres ning tegime algust ideaalse koolimudeli koostamisega. See nädal valgustas mind tohutult, sest leidsin endale mõttekaaslastest sõpru, kellega koos on lihtsalt imeline olla ja arutleda maailma üle. Uskumatu kui lähedaseks võivad saada inimesed nii lühikese aja jooksul. Te olete mulle niii kallid kõik ning ootan edaspidist väga! See on alles meie suure ettevõtmise algus. Varsti kuulete ja näete meie tegemistest rohkem!
  • Eelmine nädal läksid mööda üks mu elu imelisemad 7 päeva, kus noored gümnasistid panid oma mõtted kokku ja lõid Ideaalse kooli mudelit. Kui mõtlemine ära väsitas, sai mängida vahelduseks pinksi, käia end rabajärves kastmas, teha lõket ja improda laule kitarri saatel. Ühine vaim ja eesmärk sidus meid kiiremini, kui kunagi varem ja leidsin endale sõbrad, kes jäävad südamesse igavesti! Aitäh teile, mu kallid!

Kuulake Villevere laagri intervjuud Õhtulehe otse-eetri kanalis

 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s