Õpetajate, õpilaste, koolijuhtide ja lapsevanemate ühine avaldus.

Õpetajatel, õpilastel, lapsevanematel ja koolijuhtidel on täna üks ühine mure. Vaadates järjest kasvavaid nakatumise numbreid ja teades, et tervishoiutöötajad on terve aasta pikema puhkuseta ühiskonna tervise hüvanguks pingutanud, tundub ebamõistlik hakata planeerima juba nädala pärast õpilaste kooli minekut. Isegi kui see ei ole mõeldud kohustuse vaid võimalusena. Kui peaminister kutsub üles kontakte vähendama, siis ei tundu asjakohane hakata ametlikult täiendavaid kontakte korraldama. On ju arusaadav, et need noored liiguvad mitte ainult klassiruumis, vaid ka sööklas, ühistranspordis ja tänaval.

Tundub üsna vale ehk isegi vastutustundetu kutsuda kooli õpilased ja õpetajad, kellest viimati mainitutest mõned ei ole veel vaktsiinigi saanud. Ja seda mitte omal valikul, vaid seepärast, et ka õpetajate seas on neid, kes ennast vaktsineerida ei saa ja nt vanematele inimestele sobilikku vaktsiinitarneid alles oodatakse riiki. Sellele lisaks ei saavuta ka vaktsiini saanud õpetajad immuunsust mitte enne maikuud, mil nad on saanud ka teise süsti. Aga just nemad on ju need, kes mitte ühe-kahe, vaid terve klassi kaupa nüüd kibekiirelt peaksid viimaseks spurdiks valmistuma ning selleks koolimajja füüsiliselt kohale palutakse. Peame arvestama ka võimalusega, et kui õpetaja haigestub, ei pruugi ta olla võimeline läbi viima isegi videotunde. Sarnaselt eelmisele aastale, on ka sel aastal lõpetavate õpilaste seas neid, kelle jaoks kontaktõppes ja eksamitel osalemine on terviseseisundist tulenevalt võimatu. Kas need on ohvrid, mis väärivad toomist?

Samas, koolis on ju käidud 8 või 11 aastat kontaktõppes ja enamus koolitarkust peaks olema tänaseks omandatud. Kellel tahtmist on olnud, on hoolimata õppevormist saanud ka viimasel ehk siis 9. ja 12. kooliaastal õppida, kaasa mõelda, arutleda. Meile tundub täna, sügavas kriisi olukorras, õige mõte teha julge otsus ja jätta eksamid (nii põhikooli kui gümnaasiumi omad) sel aastal lihtsalt ära!

Riiklik soov hariduse kvaliteedil silma peal hoida ja seda regulaarselt hinnata on mõistetav. Sama oluline on aga ka see, et teeme kriisiolukorras selliseid otsuseid, mis ei tekita lisapingeid ega pane kellegi tervist ohtu. Pigem on vaja saata kõigile lõpuklasside õpilastele, nende vanematele ja õpetajatele sõnum, et nad on meie jaoks olulised ja me hoiame neid! Inimesed ja nendevahelised mõistvad suhted on tänases Eestis väärtus, mis kaalub üles kõik muu.

Meil on hea meel, et Eesti riik toetab elukestva õppe põhimõtteid. Õppimine on protsess ja eksam on lihtsalt üks võimalik vaheetapp, mis ei saa olla tähtsam kui kellegi tervis! Väga väheusutav on, et keegi jääb eksamite ära jäämise pärast rumalamaks või jääb selle pärast ära ülikooli sisseastumine! Ka täna jääb motiveeritud kandidaate ukse taha ja samas võetakse ka täna õppima ilma riigieksami tulemusteta. Usume ja loodame, et ülikoolid tulevad appi tänastes oludes paindlikke lahendusi leidma.

Oleme Eestis uhked enda hariduse taseme ja õpetajate üle! Näidakem siis, et haridusrahvana oskame väärtustada tervist ning hariduse protsessi kui tervikut. Arutagem ühiselt läbi, kuidas saame traditsioonilisi eksameid tegemata õpilaste ja õpetajate abiga: 1) vajaliku tagasiside õpitu kohta, 2) võimaldada õpilastel kool lõpetada ja 3) luua pääs järgmisele haridustasemele.

Viimase punkti juures usume ülikoolide abisse, teine punkt on põhikooli osas juba seadustatud ning eelmisel aastal gümnaasiumi lõpetamisel läbi tehtud, jääb vaid esimene punkt. Kutsume haridusrahvast üles arutelule sisulise probleemilahenduse leidmiseks!

Eesti Õpetajate Liit
Eesti Õpilasesinduste Liit
Eesti Lastevanemate Liit
Eesti Koolijuhtide Ühendus

08.03 2021

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s