AUESIMEES

ago_kynnap_suur

Hea lapsevanem!

Asutasin Eesti Lastevanemate Liidu 1998. aastal täiesti konkreetsel eesmärgil. Isegi meie esimene põhikiri ütles ainult üht: oleme olemas selleks, et võidelda laste ülekoormuse vastu koolis. Pidasin selle all silmas nii vaimset kui füüsilist ülekoormust – nii ogaralt mahukaid õppekavasid kui ka pikki päevi ja rasket koolikotti.

Tänaseks on meile selge, et ülekoormus on vaid üks sümptom palju keerukamast probleemiderägastikust. Toda sasipundart tuleb lahti raiuda hoopis suurema mõõgaga kui see, mida koos paari mõttekaaslasega hoida jaksan. Nõnda oleme nüüd seadnud endale sihi saada tõeliseks kõigi lastevanemate esindusorganisatsiooniks. Paljude liikmete ühisel jõul on meie häälel kandepinda; paljude liikmete ühisel nõul suudame leida lahenduse ka väga suurtele probleemidele.

Miks me oleme?
Selleks, et igale lapsele oleks tagatud võimalus olla õnnelik.

Meie ega riik ega üldse mitte keegi ei saa tagada inimesele õnne. Aga me saame tagada õnne võimaluse, see tähendab, kaotada tema teelt need piirangud, mis halvavad tema suutlikkust elust rõõmu tunda, tema eneseusku, tema huvi maailma vastu, tema lootust paremale tulevikule.

Väidan ketserina, et tänane Eesti kool mitte ei loo lastele õnne võimalust, vaid vähendab seda. Vähendab, surudes maha loovust, tekitades pidevat stressi, luues lapse ümber hirmu ja ohu õhkkonna.

Need on meie lapsed, kellest ma räägin. Need on meie kõige kallimad inimesed! Nad peavad veetma suurema osa oma ajast keskkonnas, mis enamikule neist ei meeldi; keskkonnas, mis muserdab ning vähendab eneseusku; keskkonnas, mis rikub nii vaimset kui füüsilist tervist. Meie kui kõige aktiivsemate lastevanemate ülesanne on seda muuta!

Eestis on üle 900 000 lapsevanema. Neist 270 tuhandel on alaealised lapsed. Me kokku moodustame ju kõige tugevama jõu ühiskonnas!

Me peame väsimatult hüüdma oma kuulutust. Ning me peame näitama, kuidas paremini teha. Meie ülesanne on rääkida avalikkusele, meediale, poliitikutele, õpetajatele, ametnikele…. rääkida kõigile ikka ja jälle, ühtelugu korrata lihtsat tõde: meie laste õnn on tähtsam kui miski muu. Meie ülesanne on saada enda taha üha rohkem ja rohkem lastevanemaid, aidata neil muutuda üha julgemaks ja aktiivsemaks, vormida endast jõud, mis viib sihile!

Hea lugeja! Kui sa pole veel Eesti Lastevanemate Liidu liige, siis astu kohe meie sekka! Ent kui sa oled liige, aga sinu teotahe pole veel rakendust leidnud, siis võta meiega ühendust ning arutame, kuidas saaksid meie ühisele asjale kasulik olla. Igale lapsele peab olema tagatud võimalus olla õnnelik!

Ago Künnap
Eesti Lastevanemate Liidu aupresident